Наукові школи та напрями

1. Наукова школа «Розробка технології виготовлення і дослідження фізико-хімічних, технічних і експлуатаційних характеристик нових функціональних матеріалів і покрить». Рік заснування – 1982, засновник – проф. Й. Л. Ройх, керівники професор С. Н. Федосов та професор О.Є.Сергєєва. Напрямок досліджень наукової школи – “Нові речовини і матеріали” – відноситься до пріоритетних напрямків розвитку науки і техніки України (Закон України № 2623-ш).
Основний напрямкок наукової діяльності школи: «Дослідження електрофізичних властивостей полімерних діелектриків, призначених для розробки нових приладів, елементів і систем».

проф. С.Н. Федосов в науковій лабораторії
проф. С.Н. Федосов в науковій лабораторії

Роботи в галузі фізики діелектриків відноситься до фундаментальних досліджень, які зробили значний внесок у розвиток цієї галузі науки. Результати досліджень отримали світове визнання і публікуються в таких престижних міжнародних фізичних журналах, як Journal of Applied Physics, Applied Physics Letters, Ferroelectrics, Transactions of IEEE та ін.

Підготовлені зразки полімерних сегнетоелектриків для дослідження
Підготовлені зразки полімерних сегнетоелектриків для дослідження

Висунута вченими ОНАХТ нова концепція взаємозв’язку поляризації та об’ємного заряду в полімерних сегнетоелектриках і електретах отримала подальший розвиток у спільних роботах викладачів кафедри з провідними зарубіжними вченими, такими як проф. Х. фон Сеггерн (Дармштадській технічний університет, Німеччина), проф. Ж. Марат-Мендес (Лісабонський новий університет, Португалія), проф. Ж. А. Джіакометті (Університет штату Сан-Пауло, Бразилія). Співробітники кафедри активно беруть участь у міжнародних наукових форумах, конференціях і симпозіумах. Результати досліджень впроваджені в учбовий процес при викладанні курсів загальної фізики, розділ “Електростатика: властивості діелектриків”, а також спецкурсів з фізики діелектриків.

В науковій лабораторії дослідження полімерних п'єзоелектриків
В науковій лабораторії дослідження полімерних п’єзоелектриків

Загальна кількість публікацій складає понад 800, в тому числі 14 монографій, більше 250 публікацій англійською мовою, в тому числі 38 статей у впливових іноземних журналах з високим імпакт-фактором. Загальна кількість публікацій членами наукової школи, зареєстрованих в базі даних SCOPUS, становить 94, кількість цитувань цих наукових статей – 446, індекс Хірша професора С.Н.Федосова (11) – найвищий серед усіх викладачів ОНАХТ, по кількості статей у Скопус і індексу цитування (5) професор О.Є.Сергєєва займає 6-те місце серед усіх викладачів ОНАХТ. Ці важливі показники є кращими не тільки в ОНАХТ, а й ніж у деяких інститутів Академії наук України.
Перелік найбільш істотних закордонних стажувань та наукових відряджень нараховує 34 пункти, включаючи роботу в ЮНЕСКО, 15 відряджень для роботи в якості запрошених професорів, стажування по лінії НАТО, чисельні доповіді на міжнародних конференціях в далекому зарубіжжі. Отримано 26 грантів міжнародних наукових фондів, що свідчить про міжнародне визнання наукової школи і про її високий авторитет. Дійсними членами наукової школи за час існування підготовлені 2 доктори наук і 12 кандидатів наук. Підтримується зв’язок з 12 науковими центрами, в тому числі з 9-ма науковими центрами в далекому зарубіжжі.

Проф. С.Н. Федосов і Проф. Х. Фон Сеггерн на міжнародному симпозіумі "Електрети"
Проф. С.Н. Федосов і Проф. Х. Фон Сеггерн на міжнародному симпозіумі “Електрети”

2. Науковий напрямок: «Фізика фазових переходів та критичних явищ в неоднорідних системах» під керівництвом професора В. Б. Роганкова. Головною метою багаторічних наукових досліджень є розробки нових матеріалів електронної техніки з іонною провідністю і технологій їх отримання, дослідження фізико-хімічних властивостей тонких плівок суперіонних провідників і розробка на їх основі сенсорів кисню, галогенів, аміаку і фреонів.
На цей час успішного розвитку набула теорія фазових переходів і критичних явищ в складних термодинамічних системах. Дослідження фазових переходів і перетворень в розчинах, базовим компонентом яких є одна або декілька розплавлених органічних солей, що називаються іонними рідинами, є відносно новим, але дуже перспективним напрямом наукових досліджень, включаючи розвиток сучасних високих технологій. Зокрема, такі важливі прикладні проблеми, як трансформація сонячної енергії в форми теплової і електричної з супутнім пошуком нових методів ефективної теплопередачі і акумулювання енергії сонячних батарей, можуть бути вирішені за допомогою розчинів іонних рідин, як це планується обґрунтувати в результаті проведених досліджень.

Установка для дослідження полімерних піроелектриків
Установка для дослідження полімерних піроелектриків

В рамках теоретичних досліджень вивчається інтенсивність поглинання сонячної енергії в нанотеплоносіях і теплофізичні властивості нанотеплоносіїв. Використання нових нанотеплоносіїв буде сприяти істотному підвищенню ефективності перетворення енергії в сонячних установках.
Свідченням визнання наукових досягнень професора В. Б. Роганкова та його послідовників є активне співробітництво з такими відомими вченими як проф. М Фішер та проф. М. А. Анісимов (Університет штату Мериленд, США), проф. Г.Смит (Університет Солт Лейк Сіті, США), проф. Й. Шмельцер (Університет Бохума, Німеччина), співпраця з іншими університетами, зокрема в Угорщині.
21 стаття проф. В.Б. Роганкова зареєстрована в науковій базі Скопус і 67 іноземних вчених посилаються на його роботи. Індекс цитування його статей (6) є одним з найвищих серед викладачів ОНАХТ.
За останні роки були отримані 2 гранти Міністерства освіти і науки України, в рамках яких проводяться фундаментальні дослідження гетерогенної структури флуктуацій концентрації бінарних систем іонна рідина (ІР)-вода в об’ємних фазах і пористих матрицях. Проект спрямовано на суттєве покращення існуючих технологій використання та збереження теплової енергії за рахунок розвитку нових акумуляторів тепла та розробки нових теплоносіїв на базі розчинів з ІР, а також, створення і обґрунтування можливості застосування нового покоління перспективних теплоносіїв — ІР. Базова модель флуктуаційної термодинаміки описана і проілюстрована відповідними даними для чистих ІР. Результати досліджень викладені у монографії, надрукованій англійською мовою V.B.Rogankov «Are ionic liquids actually ionic ones?» (Fluctuational Equation of State and Hypothetical Phase Diagram). – (LAP Lambert Acad. Publ., Saarbrucken, Germany, 2016. – 264 pages.
Неможливість чисто-експериментального вирішення задачі була всебічно обґрунтована, як з фізико-хімічної, так і з економічної точок зору. На наступних етапах передбачено створення нової обґрунтованої методології передбачення властивостей чистих ІР і їх розчинів в області фазових переходів і критичної лінії розчину.

3. Науковий напрямок «Дослідження тонких вакуумних полімерних плівок і покрить функціонійного призначення», науковий керівник – д.х.н., проф. В. Г. Задорожний. Розробки технології вакуумних полімерних плівок і покриттів впроваджені у НПО “Дальній зв’язок”, в науково-дослідному інституті оптичних і фізичних вимірювань, в державному оптичному інституті, в радіотехнічному інституті, у клініці стоматології при Одеському національному медичному університеті.

Проф. В.Г. Задорожний керує науково-дослідницькою роботою студентів
Проф. В.Г. Задорожний керує науково-дослідницькою роботою студентів

4. Науковий напрямок «Підвищення продуктивності профільного зубошліфування на верстатах з ЧПК на основі адаптації елементів технологічної системи» протягом останніх років розроблявся доцентом Н.В.Лищенко, яка в 2018 році успішно захистила докторську дисертацію за цією темою і отримала науковий ступінь доктора технічних наук. Результати наукових розробок були впроваджені у промисловість. Була виконана апробація та налагодження діагностичних пристроїв та системи адаптивного управління (САУ) процесами шліфування та різання на металорізальних верстатах з ЧПК або обробних центрах (ОЦ). Оптимізовані процеси і технологічні системи алмазно-абразивної і лезової обробки та розроблені способи технологічної діагностики та адаптивного управління верстатами за фізичними параметрами процесів. Роботи проводяться сумісно з МГТУ ім. Баумана та Уфимським державним авіаційним технічним університетом.

конус